Co można zwiedzić za 6$?

Nowy Jork zawsze kojarzy się z przepychem i wysokimi cenami. Jak spędzić zatem pełen wrażeń dzień wydając na atrakcje 6$?

Czy zastanawiasz się czasem jak wyglądają typowe amerykańskie dinery? Pewnie masz w głowie widok czerwonych kanap, podłogę w szachownicę i kelnerki na rolkach, a burgery są serwowane ze 100% wołowiny ze świeżo zabitej krowy, wypasanej na farmie tuż obok autostrady. Nic bardziej mylnego.

Poprosiłam koleżankę z pracy, żeby zabrała mnie do tego rodzaju knajpy, chciałam poczuć USA pełną piersią. Z tego co zdążyłam zauważyć, lokal niczym nie przypominał tych z filmów, a obsługa pochodziła ze słonecznej Italii. Dopiero potem Dawn wyjaśniła mi, że większość amerykańskich dinerów prowadzą Włosi, a większość pizzerii na Manhattanie zarządzana jest przez Amerykanów. Tego dnia miałam okazję spróbować amerykańsko-wloskiego burgera, kolejnego dnia włosko-amerykańskiej pizzy. Pizza wygrywa. Zawsze.

bur
Kolejny natywny burger, Nowy Jork
din.jpg
Diner, Nowy Jork

Dzień w biurze bardzo szybko się skończył, dlatego już o 16 wyruszyłam w drogę. Kupiłam bilet do metra za 3$ i już byłam w kolejce do stacji City Hall przy moście Brooklińskim. Już wiesz co jest główną atrakcją dzisiejszego dnia.

Most, jak i jego otoczenie bardzo mnie zaskoczył. Konstrukcja jest bardzo stara, drewniany pasaż znajduje się nad ulicą a jego długość to prawie 2km! W mojej głowie pojawiło się już po raz kolejny w tym tygodniu zdanie: „Mają rozmach…”. Widok z mostu jest przecudowny, a wejście całkowicie darmowe. To tutaj kupiłam swoje magnesy na lodówkę, pamiatki na moście można kupić taniej niż gdziekolwiek w mieście.

subway.jpg
Subway, Nowy Jork
br
bb
mag
brbr
Brooklyn Bridge, Nowy Jork

Po zejściu z mostu skierowałam swoje kroki w kierunku nabrzeża. Tu spotkało mnie kolejne zaskoczenie. Żeby dostać się nad brzeg East River, trzeba przejść chodnikiem zawieszonym nad ulicą Brooklyn Bridge Park. Jest to bardzo zielone i spokojne miejsce, które warto odwiedzić.

Po dojściu na Harbour View Lawn nareszcie rozłożyłam się na trwace i podziwiałam Downtown z innej perspektywy. Kiedy wybiła 18, myślałam że zamykają park, ponieważ prawie 100 osób nagle wstało i zaczęło iść w stronę wyjścia. Okazało się, że w tym miejscu akurat odbywa się Flash Mob. Jest to inicjatywa społeczna, w której przypadkowi nieznajomi umawiają się w jednym miejscu i o wyznaczonej porze wykonują ustalone wcześniej zadania.

brbrbr
crcrc
Brooklyn Bridge Park, Nowy Jork
Brooklyn Bridge Park, Nowy Jork
Harbour View Lawn, Nowy Jork
Harbour View Lawn, Nowy Jork
New York Skyline Lookout
New York Skyline Lookout
New York Skyline Lookout

Chyba nie dane mi było oglądać lepszego widoku niż zachód Słońca nad Manhattanem.

Dobrym pomysłem okazało się wejście do tej części miasta Mostem Brooklyńskim, a powrót Mostem Manhattańskim. Widok na zatokę jest niezapomniany, a zejście z mostu znajduje się w Chinatown, gdzie po całym dniu można zjeść tani i pyszny obiad w licznych azjatyckiech knajpkach.

Z Chinatown wróciłam metrem do Midtown, płacąc za podróż kolejne 3$. Cały dzień spędziłam na świeżym powietrzu, spacerując ponad 15km, wydałam 6$ płacąc za te piękne widoki. Był to najlepszy dzień w Nowym Jorku, lepszy od wjazdu na 70 piętro, lepszy od spaceru w Central Parku, lepszy niż impreza na dachu. Czasem niewiele trzeba, żeby przeżyć wspaniały dzień.

dum.jpg
Dumbo, Nowy Jork
ee.jpg
Widok na Brooklyn Bridge, Nowy Jork
Manhattan Bridge, Nowy Jork
eeee.jpg
Chinatown, Nowy Jork
eeeeee.jpg
eeeeee.jpg Chinatown, Nowy Jork

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s